Külföldről támadják a Mandinert, amióta feltártuk, hogy halálra vertek egy kényszersorozott magyar állampolgárt az ukrán toborzók

Az informatikai támadás elhárításán kollégáink folyamatosan dolgoznak.

15 éven keresztül felderítetlen maradt az agy feltérképezésének legbevettebb módszeréhez használt szoftverek hibája.
Az 1990-es évek elejétől a funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (fMRI) az agy feltérképezésének meghatározó módszere, az idegi aktivitással összefüggő vérkeringési reakciókat vizsgálja emberek és állatok agyában vagy gerincvelejében. Az fMRI-hez használt szoftverek hibája érvénytelenítheti az elmúlt másfél évtized agykutatásának eredményeit – állapították meg a svéd Linkopoing Egyetem kutatói.
Az fMRI szkenner adatainak értelmezésénél nem az igazi agyat, hanem az agy voxelekre bontott, statisztikai szoftverrel vizsgált képeit elemzik. A svéd kutatók, Anders Eklund és kollégái 499 egészséges ember fMRI adataihoz fértek hozzá különböző adatbázisokból. Húszas csoportokra osztották őket, 3 millió véletlenszerű összehasonlítást akartak kinyerni.
Ezt követően az fMRI elemzéshez használt három legnépszerűbb szoftvercsomagot tesztelték. Meglepő eredményt kaptak: a várt 5 helyett 70 százalékra emelkedett a hamis pozitívak aránya. Sikerült azonosítani az okot – az egyik hiba 15 éve ott volt a rendszerben, ami a legrosszabb esetben közel 40 ezer tudományos mű érvénytelenítéséhez vezethet.
A hibát azért nem tudták eddig azonosítani, mert az fMRI eredmények hitelesítéshez nem állt rendelkezésre eléggé megbízható technika. Akkor javították ki, amikor a svéd kutatók elkezdték írni a tanulmányt – 2015 májusában.